sadsad x
asdasd

Viskon Kumaş Nedir?

23 Kasım 2022
Viskon Kumaş Nedir?

Viskon kumaş nedir?” sorusu özellikle tekstil meraklıları tarafından son dönemde sıkça sorulan popüler sorular arasında yer alıyor.

Viskon kumaş kullanıldığı kıyafetlerin daha dikkat çekici ve şık bir görünüme sahip olmasını sağlayan bir tekstil hammaddesidir.

Giysilerin duruşu ve kalitesi üzerinde gözle görülür fark yaratan bu kumaş türü, moda dünyasında pek çok farklı tasarımda kullanılmaktadır.

 

Viskon Kumaş Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Viskon, kayın ağacından elde edilen bir çeşit tekstil hammaddesidir. Bitkisel kaynaklı ve doğal bir üründür. Yapısı viskonun sentetik ipliklere kıyasla daha dikkat çekici ve ön planda olmasını sağlamaktadır.

 

Selüloz içermesi nedeniyle kumaş, üretim aşamasında sıvı bir yapıda bulunmaktadır. Ayrıca selülozun kendine has özelliklerinden ötürü viskon, şekil alırken niteliklerini kaybetmemekte ve kalitesini korumaktadır.

 

Tüm bu özellikleri nedeniyle viskon, pamuğa benzer bir ham madde olarak da nitelendirilmektedir. Çoğunlukla pamuk ve yün karışımıyla bir arada kullanılan viskon, çoğu kıyafet ve iç çamaşırının yapısında yer almaktadır.

 

Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaşın sıkça tercih edilmesine neden olan özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Oldukça iyi bir nem emici olması tercih edilme nedenlerinden biridir. Viskonun nem emici özelliğinin pamuktan bile daha iyi olduğu bilinmektedir. Şişme özelliği oldukça yüksek olduğundan dolayı %120 oranına kadar nemi emebilmektedir.
  • Ürünün baskı ve boya kalitesini arttırmaktadır. Bu özelliği sayesinde renkler olduğundan çok daha canlı ve parlak görünmektedir.
  • Kuru ve ıslak haldeki dayanıklılık oranı, pamuğa kıyasla daha düşüktür. Ancak esneme açısından pamuğa göre çok daha yüksek performans gösterdiği bilinmektedir.
  • Rahat ve zarif bir kumaş türü olduğu için kıyafetlere kaliteli bir duruş kazandırmaktadır.
  • Hava alan ve terletmeyen yapısı sayesinde konfor sunmaktadır.

 

Viskon Kumaş Nasıl Yıkanır?

Viskon şıklık sunan ve üstündeki baskı ve rengi oldukça iyi gösteren kaliteli bir kumaş türüdür. Ancak pamuk kadar dayanıklı bir yapıya sahip olmaması nedeniyle viskon yapılı giysiler yıkanırken dikkatli olunmalıdır.

 

İşte viskon kumaştan yapılmış giysilerin özelliklerini koruyabilmesi için yıkama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler:

 

  • Viskon kumaştan yapılan ürünler sıcak suda yıkanmamalıdır. Bu kumaş türünden yapılan giysilerin büyük çoğunluğu elde yıkamaya uygundur. Bu nedenle makineye atılacaksa da mutlaka hassas programda yıkanmalıdır.
  • Ürünün üzerinde yer alan etiket incelenmeli ve etiketteki yıkama talimatlarına dikkat edilmelidir.
  • Viskon yapılı giysileri yıkarken deterjan tercihinde özenli davranılmalıdır. Giysilerin aşınmasına ve solmasına neden olan kalitesiz deterjan kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Viskon yapılı ürünlerin zarar görmemesi adına genellikle kuru temizlemeye gönderilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak kuru temizlemeye gönderilemeyen durumlarda yukarıda bahsedilen yıkama talimatlarına dikkat edilmelidir.

Viskon Kumaş Kombin Önerileri

Viskon üzerine işlenen baskıyı ve rengi oldukça iyi yansıtan kaliteli bir kumaş türüdür. Kombinlere şıklık ve kalite katan viskon kadın gömlek modelleri ile yapılabilecek kombinlerden bazıları:

 

  • Beyazın asil ve sade şıklığını üzerinize taşıyacak beyaz viskon bir gömlek ile harika bir kombin hazırlayabilirsiniz.
  • Tatlı ve bir o kadar dikkat çekici bir renk olan fuşyanın viskon kumaşla birleşimi olan viskon fuşya bir gömlek, kombinlerinizi hem çarpıcı hem de şık kılacaktır.

 

Viskon ürün modellerine göz atmak ve kombinlerinize iddialı bir şıklık kazandırmak için web sitemizdeki viskon yapılı ürün çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.