sadsad x
asdasd

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

04 Ekim 2022
Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Kış aylarının en çok kullanılan dış giyim ürünleri arasında şişme montlar yer almaktadır. Büyük küçük herkesin sıkça kullandığı ve kış aylarında soğuktan korunmayı sağlayan şişme montların temizliğinin yapılması ise kullanıcılar tarafından sorgulanan bir konudur. Her dış giyim ürünlerinde olduğu gibi şişme montların da temizlenmesi konusunda uygulanabilecek bazı adımlar bulunmaktadır. Şişme montlar, gündelik kıyafetlerden farklı bir yapıda ve özellikte olduğu için bu ürünlerin temizlenmesinde dikkatli davranılması gerekmektedir.

Genellikle dış giyim ürünleri zaman zaman kuru temizleme ile rutin temizlikleri yapılsa da aslında şişme mont ya da yelek gibi ürünler, evde çamaşır makinelerinde yıkanabilmektedir. Şişme mont ürünleri silikon, kuş tüyü ya da elyaf gibi dolgu malzemeleri kullanılarak üretilmektedir. Bu nedenle yıkama ve temizleme işlemlerinde dikkatli davranmak gereklidir.

 

Şişme Montlar Evde Nasıl Yıkanmalıdır?

Şişme montların dolgu malzemeleri ve ıslandığında şeklinin bozulmaması için yıkama esnasında belirli uygulamalara ve işlemlere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Genellikle şişme montlar ile ilgili yıkama talimatları, diğer tekstil ürünlerine göre daha detaylı ve farklı bilgiler içermektedir. Bu konuda özellikle yıkama talimatları ile kullanım özelliklerine dikkat edilerek temizlik işlemi gerçekleştirilir ise şişme montların şiş ve kabarık görüntüsü zedelenmez, dolayısıyla da ilk günkü gibi temiz ve kaliteli bir mont kullanımına devam edebilirsiniz.

 

Aynı zamanda dolgu malzemesi olarak kuştüyü ve elyaf temelli şişme montları ev ortamında ve çamaşır makinelerinde temizleyebilmek mümkündür. Makineye atmadan önce şişme montun fermuar kısmını kapatmanız ve ters çevirmeniz gerekir. Yani giydiğiniz zaman dış yüzeyi, makineye atıldığında iç kısımda kalmalıdır. Bu işlem sonrasında makinenin kısa programla ayarlanması ve minimum derece olan 30° ısıda yıkanması gereklidir. Deterjan kısmında ise hassas kumaşları özel olarak üretilen deterjanların uygun ve yeterli miktarda eklenmesi gereklidir. Genellikle çamaşır yıkarken kullanılan yumuşatıcı ve benzeri ürünler şişme mont yıkarken kullanılmamalıdır çünkü bu malzemelerin kimyasal bileşenleri kuştüyü, elyaf ya da silikon gibi dolgu malzemelerini olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle yalnızca hassas deterjan gibi temizleyici ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

 Şişme Mont Yıkanırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Şişme montların yıkanması hususunda özellikle uygulanacak işlemler arasında montların kullanımı ve yıkama talimatlarına detaylı bir şekilde göz atmak gereklidir. Bu talimatlar içerisinde kaç derecede, hangi tür deterjan ile ve hangi tür program ile yıkanabileceği belirtilir. Bu talimatlara göre suyun sıcaklık derecesine, program ayarına ve devir gibi özelliklerine dikkat etmek gereklidir.

Şişme montların sönmemesi ve aynı kabarıklıkta kalması için montun ters yüzeyi çevrilmiş hali ile makineye atılması gerekli ve yıkama esnasında yumuşatıcı ve benzeri ürün kullanımından kaçınmak gereklidir. Ayrıca yıkama sonrası kurutma işlemlerinde de genellikle çamaşır ipi ya da askıya asarak değil, düz bir zeminde havlu üzerine sererek kurutulması tavsiye edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.