sadsad x
asdasd

Giyimde Renklerin Anlamları

22 Ocak 2020
Giyimde Renklerin Anlamları

Renkli giyinmeyi hepimiz seviyoruz. Çünkü renkli giyinmek bizi farklılaştırıyor ve hayatımızı daha canlı, olabildiğince enerjik hale getiriyor. Renk uzmanları, özellikle ilk görüşmelerde seçtiğiniz kıyafet renklerin oluşturduğu etkinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Madem ki renkler bizim için bu kadar önemli, hayatımızın hemen her anında doğru renk seçimi yapmak, seçtiğimiz renklerin hakkımızda anlattıkları, hangi renkler neyi ifade ediyor birlikte anlamaya çalışalım mı?

Siyah

Biz kadınların siyah rengi genel olarak tercih etmemizin sebebi zayıf görünmek, inkar etmeye gerek yok. İşin bu kısmını bir yana koyarsak, siyah aslında gücün ve otoritenin rengidir. Siyahın soğuk ve ulaşılmaz gösterebileceğini de unutmayın. Örneğin bu yüzden özellikle ilk intibanın önemli olduğu, üniversitenin ilk günü gibi zamanlarda baştan ayağa siyah tercih etmemeye özen gösterebilirsiniz.

Beyaz

Beyaz masumiyet, temizlik ve saflığı sembolize eder. Huzur ve güven verdiğinden gelinlikler, doktor önlükleri ve hatta dikkat ederseniz pek çok ilaç kutusu beyaz tercih edilir. Tıpkı siyah gibi her şey ile uyumlu olabilmesi, onu moda dünyasında sevilen renklerden biri yapıyor. Kıyafet seçimlerinde daha çok beyaz renk kullananların, daha istikrarlı, güvenilir ve temiz oldukları algısı etrafa yayılır. Hatta uzmanlar, beyaz rengin insanı olduğundan daha genç gösterdiğini ve çoğu zaman makyaj yapmaktan daha etkili olduğunu söylüyorlar.

Kırmızı

“Tutku” bir başka adıdır, kırmızı rengin. Aslında siyah gibi gücün ve azmin simgesidir. Biraz aşırılık vardır doğasında. Aşk, tutku, güç, öfke, macera, baştan çıkarma… Bildiğiniz ve anladığınız üzere en çekici, kışkırtıcı renktir. Dikkati çekmek özünde olduğundan reklam malzemelerinde sıklıkla tercih edilir. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi özel günlerde kırmızı akla gelen ilk renktir. Kırmızı renk, hareketliliği, dinamizmi, mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder.Kırmızı renk giymeyi seven insanların, çoğu zaman kendilerini fiziksel özellikleriyle öne çıkarmayı seven, sağlam iradeli, güçlü ve gerçekçi kişiler oldukları belirtilir.

Sarı

Sarı, mutluluk, güneş, aydınlık ve yaratıcılık rengidir. Sarı giydiğin zaman, büyüleyici, dinamik ve dikkat çekmek istediğini gösterirsin. Bundan olsa gerek fosforlu kalemler ve bloknot rengi olarak çoğu zaman sarı tercih edilir. Moraliniz bozuksa veya enerjinizin olmadığını hissediyorsanız, sarı giymeyi deneyin. Çünkü, insana sevinç ve coşku vermesiyle bilinen bir renktir.

Yeşil

Yeşil alçakgönüllülük, ferahlık ve zenginlik yanında doğanın simgesidir. İnsana huzur veren, rahatlatan, güven veren bir renk olmakla birlikte, yeniliği, umudu, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Takım çalışmasının gerektiren bir iş yapıyorsanız, paylaşım, cömertlik ve uyumu simgeleyen yeşili kullanmalısınız.

Mavi

Gökyüzünün ve okyanusun rengi mavi, sadakat, barış, huzur, serinlik ve huzur ile ilişkilidir. Açık mavi, yaratıcı, algılama gücü yüksek, hayal gücü gelişmiş, çözüm üretme konusunda becerikli kişilerin rengiyken, lacivert veya koyu mavi kararlı, tuttuğunu koparan, sorumlu, bağımsız ve otoriter insanların tercihidir. Mavi giydiğiniz zaman etrafınızdaki insanlara kuşkusuz rahatlık ve huzur hissi vereceksiniz. Özellikle iş görüşmeleri için en uygun renk hangisi diye sorsanız cevap kesinlikle mavi oluyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.