sadsad x
asdasd

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

20 Temmuz 2022
Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Gündelik kıyafetler arasında en çok kullanılan ürünler genellikle beyaz kıyafetlerdir. Gerek iş yaşamında ve okul kıyafetlerinde gerekse de ev kıyafetleri iç giyim grupları olmak üzere beyazlar, hassas bir dokudadır. Sık kullanılan kıyafetler olduğu için de en çabuk kirlenen kıyafetler beyaz kıyafetlerdir. Beyaz çamaşırların yıkanması ise diğer kıyafetlere kıyasla dikkat gerektiren bir işlemdir. Beyazların maksimum 60 derecede yıkanması tavsiye edilmektedir.

Beyazların Yıkanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Beyaz kıyafetlerin çabuk kirleniyor olması ve dokuları gereği bazı lekelerin kalıcı iz bırakması, rutin temizlik ve çamaşır işlemlerinde bir sorun olarak karşılaşılmaktadır. Bu durumda beyazların kaç derecede ve nasıl yıkanacağına dair farklı uygulamalar bulunabilir. Bu uygulamalar arasında beyazların yıkanırken çamaşır suyu ya da ağartıcı kullanımı gibi alışkanlıklar gelebilir. Ancak bu şekilde bir yıkama işlemi, beyaz çamaşırların dokusuna zarar verebileceği gibi zamanla beyazların sararmasına ve kıyafetin genel duruşuna da zarar verebilir. Beyazların ilk günkü kalitesi ve rengini koruması için ise uygulanması gereken belirli bir ısı miktarı vardır. Doğru program ve ısı ile beyazların yıkanması, istenen sonuçların elde edilmesine imkan tanıyabilir. Aynı zamanda deterjan tercihinde de yalnızca beyazlar için kullanılabilecek deterjanları tercih etmeniz, istenen sonuçların verilmesini sağlayabilir. Bütün bu hususların en başında ise ilgili çamaşırın etiketinin incelenmesi ve bu uyarıların dikkate alınarak yıkama işlemine başlanması da tavsiye edilmektedir.

 

Beyaz Çamaşırlar İçin En Uygun Derece

Beyaz çamaşırların yıkanmasında dikkat edilecek hususların başında aslında doğru programın tercih edilmesi ve uygun derecede yıkama yapılması gelmektedir. Beyaz çamaşırların yıkanmasında en fazla 60 derecelik bir ısının uygulanması tavsiye edilmektedir. Genellikle çamaşır makinelerinin yıkama programlarında, beyazlar için uygulanabilecek sıkma, derece ve devir gibi özellikleri uygulayan programlar bulunmaktadır. Genellikle beyazlar için uygulanacak maksimum ısı seviyesinin 60 derece olduğu belirtilmektedir. Ancak her makinede olduğu gibi bu program özelliklerinde de derecenin artırılıp azaltılması söz konusu olabilmektedir.

 

Beyaz çamaşırların yıkanması için maksimum derecenin 60 derece olması mutlaka 60 derecenin uygulanmasını gerektirmeyebilir. Çünkü bazı beyaz çamaşırların hassas doku özellikleri nedeni ile zaman zaman 30 derece ya da 40 derecelik bir ısının uygulanması tavsiye edilmektedir.

 

Beyaz çamaşırların özellikleri itibari ile dokunun yıpranması, kumaşın kendini bırakması ya da çekmesi gibi istenmeyen durumlardan kaçınmak için uygulanabilecek maksimum ısı derecesi 60 derecedir. Ancak daha önce de bahsedildiği gibi kaliteli ve beyazlar için uygun olan deterjan özellikleri ile beraber çamaşır makinesinde seçilecek olan program özellikleri, bazı beyaz çamaşırların 30 ya da 40 derecelik bir ısı ile yıkanmasına da imkan verebilir. Bu durumda uygun su derecesi seçilirken yıkanacak olan beyaz çamaşırların doku özelliği, kumaş hassasiyeti ve çamaşırlardaki leke ve kir durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla beraber çamaşırların zarar görmemesi için sıkma programı ile beraber devir özellikleri de başarılı bir sonuç için gözden geçirilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.